ЗНО з української мови та літератури - підготовка |
Зовнішнє незалежне оцінювання: загальна інформація, теми, план підготовки до ЗНО, допомога досвідчених викладачів з української мови та літератури (див. розділ «Контакти»).
ЗНО з української мови та літератури – це випробування, яке обов’язково мають пройти всі абітурієнти, незалежно від майбутнього професійного спрямування. Підготовка до тестування включає в себе багато етапів: лексика, граматика, орфографія, стилістика. Окрім того, потрібно ознайомитися з переліком творів українських письменників, які потрібно буде аналізувати, вміти розрізняти жанри творчості, основні літературні поняття, течії і т.д. Перед початком підготовки варто ознайомитися із програмою зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури, щоб логічно побудувати план підготовки до іспиту.
Теми підготовки до ЗНО з української мови
Теми підготовки до ЗНО з української літератури
«Віють вітри», «За світ встали козаченьки». Історичні пісні: «Ой Морозе, Морозеньку», Чи не той то хміль…» Тематика, образи, зміст народних дум і балад. «Дума про Марусю Богуславку». Балада: «Ой летіла стріла». Учасник ЗНО має вміти аналізувати літературний твір та його уривки, розрізняє жанри, види творчості, різновиди календарно-обрядових пісень, провідні мотиви історичних пісень, характеризує образи героїв, визначає тематику і художні особливості балад, дум, пісень (Марусі Чурай), виділяє у літературних творах анафори, рефрени, постійні епітети, персоніфікацію, символи, гіперболи, визначає їхню художню роль.
«Повість минулих літ» (уривки про заснування Києва, про помсту княгині Ольги), «Слово про похід Ігорів», “De Libertate”, «Всякому місту – звичай і права», «Бджола та шершень», афоризми (Григорій Сковорода). Учасник ЗНО має знати основні літературні поняття: художній образ, прототип, тема, ідея, мотиви, проблематика, мотив, конфлікт, композиція, сюжет у художньому творі, а також повинен вміти знайти: епітет, порівняння, метафору, алегорію, гіперболу.
«Енеїда», «Наталка Полтавка» (І.Котляревський) «Маруся» (Г. Квітка-Основ’яненко) «Катерина», «Гайдамаки», «Кавказ», «Сон», «Заповіт», «І мертвим, і живим, і ненародженим …» (Т. Шевченко) «Чорна рада» (Пантелеймон Куліш) «Кайдашева Сім’я» (Іван Нечуй-Левицький) «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (Панас Мирний) «Мартин Боруля (Карпенко-Карий) «Гімн», «Чого являєшся мені у сні?...», «Мойсей» (Іван Франко). Володіння основними літературними поняттями: сентименталізм, романтизм, реалізм, епос та його жанри, лірика, різновиди та жанри, драма та її жанри, види комічного: гумор, іронія, сатира, сарказм, гротеск, бурлеск, травестія.
«Тіні забутих предків», «Intermezzo» (М. Коцюбинський) «Земля» (О. Кобилянська) “Contra Spem Spero!”, «Лісова пісня» (Леся Українка) «Блакитна Панна» (М. Вороний) «Чари ночі», «О слово рідне! Орле скутий …» (О. Олесь) «О, панно Інно …», «Ви знаєте, як липа шелестить …», «Пам’яті тридцяти» (П. Тичина) «Молюсь і вірю. Вітер грає …» (М. Рильський) «Київ – традиція» (М. Зеров) «Я (Романтика)» (М. Хвильовий) «Дитинство» (Ю. Яновський) «Любіть Україну!» ( В.Сосюра) «Місто» (В. Підмогильний), «Моя автобіографія», «Сом» (О. Вишня) «Мина Мазайло» (М.Куліш) «Різдво» (Богдан-Ігор Антонич) «Україна в огні», «Зачарована Десна» (О. Довженко) «Пісня про рушник» (А. Малишко) «Ти знаєш, що ти – людина…», «Задивляюсь у твої зіниці …» (В. Симоненко) «Залізний острів» (О.Гончар) «Три зозулі з поклоном» (Г. Тютюнник) «Як добре те, що смерті не боюсь я», «О земле втрачена, явись!» (В. Стус) «Балада про соняшник» (І. Драч), «Страшні слова, коли вони мовчать», «Українське альфреско», «Маруся Чурай» (Л. Костенко) Вміння визначати місце та роль митця в літературному процесі. Український модернізм, його основні течії, поетичний синтаксис, риторичні звертання, запитання, різновиди роману, кіноповість, усмішка, розуміння поняття «розстріляне відродження».
«Тигролови» (І. Багряний) «Стилет чи стилос» (Є. Маланюк) Вимоги: орієнтуватися у творчості українських письменників-емігрантів, знати особливості пригодницького роману.
6. Сучасний літературний процес: загальний огляд, основні тенденції, постмодернізм як літературне явище, вміння орієнтуватися в особливостях розвитку сучасної літератури.
Якщо до частини ЗНО, яка відноситься до української літератури, можна підготуватися самому: прочитати необхідні твори, вивчити основні напрямки, літературні поняття, течії, жанри, навчитись аналізувати твори, то із частиною «українська мова» знадобиться допомога. Так, на перший погляд, весь перелік тем ЗНО трохи відлякує, для когось звучить нудно, хтось думає, що це йому взагалі не потрібно. Але факт залишається фактом – проходити зовнішнє незалежне оцінювання доводиться усім, тому потрібно змиритися і почати готуватися вже зараз. Ми зупинилися на тому, що самостійно підготуватися до частини «українська література» можливо, звісно, часу на підготовку піде набагато більше, адже вам самостійно доведеться читати і вивчати всі аспекти. Скоротити час та зусилля на підготовку вам допоможе кваліфікований спеціаліст з української мови та літератури, який має досвід підготовки до ЗНО. Що стосується частини «українська мова», то окрім оволодіння основними правилами мови, допомога знадобиться з останньою частиною тесту - «написання розгорнутої відповіді».
В наступній статті розглянемо структуру зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з української мови та літератури. |
Изучение иностранных языков - новое
- Cказка «Крёстный» (El señor padrino) на испанском языке онлайн, братья Гримм
- Cказка «Невеста разбойника» (La novia del bandolero) на испанском языке онлайн
- Сказка «Господин Корбес» (El señor Korbes) на испанском языке онлайн, братья Гримм
- Сказка «Волшебный столик, осёл и дубинка» (La mesa, el asno y el bastón maravillosos) на испанском языке
- Сказка «Портной на небе» (El sastre en el cielo) на испанском языке онлайн, братья Гримм
- Сказка «Умная Эльза» (Elsa la Lista) на испанском языке онлайн, братья Гримм
- Сказка «Три языка» (Las tres lenguas) на испанском языке онлайн, братья Гримм
- Сказка «Смышлёный Ганс» (Juan el listo) на испанском языке онлайн, братья Гримм
- Книга «Преступление и наказание» (Crimen y castigo) на испанском языке онлайн
- Книга «Человек-невидимка» (El hombre invisible) на испанском языке – читать онлайн
- Книга «Нетерпение сердца» (La impaciencia del corazón) на испанском языке онлайн, Стефан Цвейг
- Книга «Война миров» (La guerra de los mundos) на испанском языке – читать онлайн
- Книга «Зов предков» (La llamada de lo salvaje) на испанском языке онлайн, Джек Лондон
Уроки иностранных языков онлайн
Наиболее востребованные онлайн уроки
- Аудиал, визуал, кинестетик, дигитал (тест). Как определить доминирующий тип восприятия?
- Фильмы на польском языке с субтитрами (смотреть онлайн или скачать)
- Названия месяцев в польском языке. Даты на польском
- Род существительных в испанском языке
- Эллипсис в английском языке (примеры)
- Союзы в испанском языке (испанские союзы)
- Род существительных во французском языке
- Запятая в английском языке
- Фильмы на французском языке с субтитрами: смотреть онлайн или скачать
- Болонская система оценивания (баллы ECTS)
- Прошедшее совершенное время в испанском языке (Pretérito perfecto)
- Предлоги в английском языке (Prepositions)
- Английский для начинающих (Киев)
- Артикли в итальянском: определённые, неопределённые, частичные
- Глаголы в испанском языке (классификация)